Sosyal Medya

"Tiroit hastalıklarının en önemli 13 belirtisi"

"Tiroit hastalıklarının en önemli 13 belirtisi"

Boynunuzda, köprücük kemiğinizin hemen üstünde yer alan kelebek şeklindeki tiroit beziniz vücudunuzda çok önemli rol oynar. Bedeninizdeki birçok aktiviteyi kontrol eden, hormonların yapımını sağlayan endokrin bezlerinizden bir tanesidir.

Birçok tiroit hastalığı ve bozukluğu vardır, ancak bunlardan 2 tanesi çok yaygındır; hipertiroidizm(vücudunuzda gerekenden daha fazla tiroit hormonu üretilmesi) ve hipotiroidizm (vücudunuzda gerekenden daha az tiroit hormonu üretilmesi). Diğer rahatsızlıklar ise guatr (tiroit bezinin büyümesi), tiroit kanseri, tiroit nodülleri (tiroit bezi içindeki yumrular) ve tiroditis (tiroit bezinin harabiyeti)’dir.

Amerikan Tiroit Derneği’ne göre hayatları boyunca tiroitle ilgili bir rahatsızlığı olan insanlar Amerikan nüfusunun %12’sini oluşturmaktadır ki bu da milyonlarca insan demektir. Hipotiroidizm, hipertiroidizmden daha yaygındır ve bu iki rahatsızlık yakın bir şekilde bağlantılı olmasına rağmen, teşhis ve tedavilerinde birçok önemli farklılıklar vardır. İşte tiroit bozukluğunun en önemli 13 belirtisi;

YORGUNLUK VE UYKU BOZUKLUKLARI

Hipotiroidizm: Yorgunluk, hipotiroidizmde bir numaralı semptomdur. Sürekli uyumak istersiniz ya da normalden daha fazla uyursunuz ama yine de yorgun, bitkin ve hiç enerjiniz yok gibi hissedersiniz. / Hipertiroidizm: Hipertiroidizmi olan bazı insanlar uykuya dalmada güçlük çekerler ve bu nedenle yorgun ve bitkin hissederler. Tiroit bezinin aşırı aktivitesi uykusuzluğa neden olur bu yüzden nabız hızlanır ve geceleri uykuya dalmanızı zorlaştıran ya da gecenin bir yarısı sizi uyandıran bir kaygı oluşur.

KİLO DEĞİŞİMLERİ

Hipotiroidizm: Sürekli kilo alıyorsunuz veya kilo vermek çok zor. İşte bu hipertiroidizmin en önemli semptomudur. Metabolizmanızı hızlandırarak kilo verebilirsiniz. / Hipertiroidizm: Her zamanki miktarda ve her zamanki yiyecekleri yemenize rağmen kilo veriyor olabilirsiniz.

DUYGUDURUM VE BİLİŞSEL DEĞİŞİKLİKLER

Hipotiroidizm: Her zamankinden daha depresif ve daha üzgün hissediyorsunuz. Nedeni; beyninizdeki serotonin hormonu seviyenizi etkileyen tiroit hormonunun çok az olmasıdır. Bunu ayrıca konsantrasyonunuzun düşük ve hafızanın zayıf ya da zihninizin bulanık olması olarak da tanımlayabilirsiniz. / Hipertiroidizm: Hipertirodizm anksiyete, panik atak ya da bir türlü gevşeyememe durumuyla ilişkilidir. Aynı zamanda çok fazla tiroit hormonu konsantre olmayı zorlaştırır.

BAĞIRSAK PROBLEMLERİ

Hipotiroidizm: Çok ciddi ya da çok uzun süren kabızlığınız var. Bu, bağırsak hareketliliğinin azalmasına neden olan hormon seviyelerinin değişikliği yüzünden en yaygın semptomdur. / Hipertiroidizm: Diyare (ishal) ya da huzursuz bağırsak sendromu olabilirsiniz

KAS YA DA EKLEM PROBLEMLERİ

Hipotirodizm: Kol ve bacaklarda birden uyuşma, karıncalanma hissediyorsunuz. Bu durum, tiroit hormonunun çok az üretilerek beyne, omuriliğe sinyal gönderilen sinyallerle bütün vücudunuzun etkilenmesi yüzündendir. Ayrıca kollarınızda ve bacaklarınızda genel kas ya da eklem katılığı, ağrı, zayıflık hissedebilir ya da tendinit olabilirsiniz. / Hipertirodizm: Ellerinizle bir şeyler taşırken ya da baş üzeri aktivitelerde ya da merdiven çıkarken zorluk ya da birçok kas ve eklem problemi yaşayabilirsiniz.

DÜZENSİZ ADET, KISIRLIK YA DA LİBİDO PROBLEMLERİ

Hipotiroidizm: Adetiniz ağrılı, daha sık ve daha uzun sürebilir. Ayrıca kısırlık, libido problemleri, hormon değişikleri olabilir. / Hipertiroidizm: Adetiniz düzensiz, daha kısa ve daha az olabilir. Ayrıca kısırlıkta (Hipotiroidizm ve hipertiroidizm yumurtlamayı etkiler) olabilir.

SAÇ VE DERİDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Hipotiroidizm: Saçınız kuru ve cansız olabilir ve kolay dökülebilir. Bu durum çok az salgılanan tiroit hormonunun saç büyüme döngüsünü azaltmasındandır. Aynı zamanda beklenmedik saç kayıpları ya da kirpik ve kaş kayıpları da yaşayabilirsiniz. Ayrıca metabolizmanızın yavaşlamasından dolayı deriniz kuruyabilir, tırnaklarınız kolayca kırılır. / Hipertiroidizm: Tipik saç dökülmelerine sebep olur, deriniz ince ve hassastır.

VÜCUT SICAKLIĞI

Hipotiroidizm: Elleriniz ve ayaklarınız soğuktur ya da üşümüş hissedersiniz ya da vücut sıcaklığınız sürekli 37 derecenin altındadır. / Hipertiroidizm: Bazen çok sıcak hissedersiniz ya da çok fazla terlersiniz.

KOLESTROL PROBLEMLERİ

Hipotiroidizm: Yüksek kolesterol seviyeniz olabilir, özellikle diyet, egzersiz ve ilaca rağmen. / Hipertiroidizm: Beklenmedik şekilde kolesterol seviyeniz düşüktür.

KAN BASINCI

Hipotiroidizm: Hipotirodizmi olan insanların hipertansiyon olma riskleri 2 ya da 3 kat daha fazladır. / Hipertiroidizm: Küçük tansiyonunuz normal seviyede ya da daha düşük olmasına rağmen büyük tansiyonunuz yüksek çıkar.

KALP HIZI

Hipotiroidizm: Kalp hızınız düşük olabilir. Kalp hızınız tiroit hormonu tarafından düzenlenir. Tiroit hormonu yetersizliğinde kalp hızınız normalden 10-20 atım/dakika daha az olabilir. / Hipertiroidizm: Kalbiniz daha hızlı atabilir veya çarpıntı ya da üfürüm olabilir.

BOYUN GENİŞLEMESİ (GUATR)

Guatr tiroit bezinin büyüyerek genişlemesidir. Boynunuzda ya da ses tellerinizde şişlik, yumru ya da rahatsızlık hissedebilirsiniz. Guatr, hem hipotiroidizmde hem de hipertiroidizmde meydana gelebilir.

RİSK FAKTÖRLERİ

Bazı insanlar tiroit problemlerine daha yatkındır. Hem genetik hem de çevresel faktörler hipertiroidizm ve hipotiroidizm gelişimine neden olur.

Aile Öyküsü: Eğer ailede tiroit problemi öyküsü varsa, sizin de tiroit probleminizin olma ihtimali çok yüksektir.

Cinsiyet ve Yaş: Özellikle yaşlı nüfusta kadınlarda daha yüksek oranda görülür, kadınlar erkeklere göre 5 ya da 6 kat daha fazla risk altındadır.

Sigara: Sigaranın içindeki siyonid tiroitin çalışmasına karşı bir rol oynar. Sigaranın tiroit üzerindeki en önemli etkisi hipertiroidizme neden olmasıdır. 1993 yılında The Journal of the American Medical Association’da yayınlanan bir makaleye göre; Graves hastalığı (tiroitin fazla çalışması sonucu boğazın şişmesi ve gözlerin dışarı doğru çıkmasıdır) riskinin içmeyenlere göre iki kat fazla olduğu bulunmuştur.

Son söz: Eğer bu belirtilerden birine ya da birkaçına sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, kandaki tiroit hormonu seviyenizi ölçtürerek hipotiroidizm ya da hipertiroidizm tanısı koyabilecek bir doktora başvurmalısınız. Şen ve esen kalınız.

http://www.ikincibolge.net/yazarlar/op-dr-kayihan-caglar/tiroit-hastaliklarinin-en-onemli-13-belirtisi/6344/

http://www.eskisehiryenigungazetesi.com.tr/gundem/sultandan-eskisehire-ovguler-h16028.html

Sosyal Medyada Paylaş