Sosyal Medya

Koronavirüsün Diğer Bacağını da Kırdık

Koronavirüsün Diğer Bacağını da Kırdık

KORONAVİRÜS GÖLGESİNDE 7 HAFTA ERTELENMİŞ, ANCAK DAHA DA ERTELENMESİ MÜMKÜN OLAMAYAN BASEDOW GRAVES HASTALIĞI AMELİYATI

Aylardan 2020'nin Mayıs'ı, günlerden 5'i ve Cuma... Tam 7 hafta öncesinde planlamış ve Koronavirüs salgını nedeniyle ertelemiş olduğumuz Graves hastalığı ameliyatımızı gerçekleştirdiğimiz ve hastamızı sevenlerine sağ salim kavuşturduğumuz için mutlu ve gururluyuz.

SK (33) K

10 seneden beridir en büyüğü sağ tarafta ve 15 mm olan her iki tarafta çoklu tiroit nodülü olan hastada Aralık 2019 itibarıyla hem gözlerde büyümeyle beraber öne doğru fırlama hem de tiroit hormon üretiminde artış gelişmiş. O tarihte bir dış merkezde iğne biyopsi yapılmış, %5-15 kanser ihtimali raporlanmış. Graves hastalığı tanısını kuvvetlendiren ilgili antikor değeri normalin 5 katına yükselmiş ve klinik tablo ile beraber tarafımızdan Basedow Graves hastalığı tanısı konularak kaçınılmaz bir şekilde ameliyat kararı verilmişti. Antitiroit homon tedavisiyle tiroit hormonları ameliyat edilebilir hale getirilmesine rağmen, ameliyatın planlandığı 20 Mart’tan hemen önce Koronavirüs salgını ortaya çıkınca ortaklaşa olarak belli bir süre ertelenmesi kararı verilmişti.

Ancak antitiroit hormon ilaçlarının olası yan etkileri ve tiroit hormon seviyesinin ameliyat olabilir şartlarının dengede tutulması güçleştiğinden planlanandan tam 7 hafta sonra ameliyat kararı verildi. Sinir görüntüleme sistemi emniyetinde iki taraflı total tiroidektomi ameliyatı uygulandı. Hastamız, ertesi günü ses ve nefes sorunu olmaksızın evine gönderildi.

Sosyal Medyada Paylaş