Sosyal Medya

Kanal 26 TV Gündem Özel'de Muharrem ESEN'in Sorularına Cevap Verdik

Kanal 26 TV Gündem Özel'de Muharrem ESEN'in Sorularına Cevap Verdik

Koronovirüs'ten Anneler Günü'ne dair değerlendirme ve temennilerimizi aktardık. (Çocuğu sınava girecekler, gözlüğün buğusundaki şifre için metindeki uyarıya dikkat lütfen!)

65 YAŞ ÜSTÜ DUÂ KAPIMIZ

9-10 Mayıs 2020 sokağa çıkma yasağı döneminde 10 Mayıs Pazar günü 11.00-15.00 saatleri arasında 65 yaş üzeri ve kronik hastalıkları olanlar için ayrıcalık tanınan sokağa çıkma izninde dikkat edilmesi gerekenleri konuştuk. Uzunca bir süre vazgeçemeyeceğimiz; en az 1,5 metre sosyal mesafenin, maske takmanın ve insanlarla temastan kaçınmanın önemli olduğunu, ifade ettik.

Bu süreçte öyle kurallara uyalım ve öyle özen gösterelim ki; onlar bizim duâ kapılarımız, hayır duâlarımız eksik olmasın; onlar bizim çınar ağaçlarımız, gölgeleri eksik olmasın; onlar bizim köklerimiz, tutamaklarımız eksik olmasın!

MERHÛM ANNELERİMİZE 3 İHLÂS, 1 FATİHÂ; HAYATTAKİLERE BİR GÜL, BİR DEMET  PAPATYA 

Malûmunuz üzere aynı pazar gününde erişmiş olacağımız Anneler Günü nedeniyle merhûmelere her zamanki gibi 3 İhlas, 1 Fatihâ, hayattakilere ise bir gül, bir demet papatya hediye edeceğiz, ancak ve tabii ki sosyal mesafeyi korumak bilâkayduşartla... 

Başta Mustafa Kemal ATATÜRK'ün annesi Zübeyde Hanım, vatan savunmasında şehit düşen kadınlarımız ilevatan toprağına şehit veren annelerimiz ve annem Nezire Hanım olmak üzere Râhmet-i Rahmân'a kavuşan annelerimize Allah'tan râhmetAlperen, Alptekin ve Aybike’min anneleri eşim Sema Hanım, kayınvâlidem Kafiye Hanım ve diğer tüm annelere de şenlik ve esenlik dilerim.

LGS VE YKS'DE MASKE İLE GÖZLÜĞE DİKKAT

Bu röportajda  sizlerin de günlük hayatta kullanageldiğiniz kişisel koruyucu ekipmanlara (KKE) dikkat çekip farkındalık yaratmak istediğim iki materyal olmuştur. Bunlar; ameliyathaneden  ancak gelebilmiş olmama rağmen çıkartacak vaktim olsa da çıkartmadığım birincisi koruyucu gözlüğüm, ikincisi de N95 denilen koruyucu maskemdir. Maskeyle birlikte gözlük takmanın zorluğuna dikkat çekmek istedim ki oluşan buğuya ancak 3 dk dayanabildiğimi müşahede ettiniz ve çıkartmak zorunda kaldığımı, izlediniz. 

Biliyoruz ki LGS ve YKS'de maske şartı konuldu ve girişte maske dağıtılacak! Cerrahi maske N95'e nazaran bir nebze daha iyi de olsa her hâlükârda maske takmak, belli bir süre sonra hava açlığına sebep olmakla birlikte kişi eğer gözlük de takıyorsa buharla mücadele sıkıntısı da ekleniyor. Eğer bu şartta ısrar edilecekse gençlerimizin, evdeki çalışmalarında ve sınav denemelerinde en azından sınav süresince maskeyle alıştırma yapmalarında yarar vardır. 

Biz cerrahlarda hasta için uygun olmasa da bu sorunla baş edemeyecek gençlerimize, sınav sırasında oturum düzeni sosyal mesafeye zaten uygun olacağından maskelerini burunlarından aşağı indirebilecekleri tavsiyesinde bulunmuş olalım.

MASKELERİN İMHÂSI HEM ÇEVRE HEM DE TEMİZLİK GÖREVLİLERİ İÇİN ÖNEMLİ

Diğer bir durum ise takmış olduğum maskeyi röportaj sonunda "nasıl doğru çıkartılır ve kullanmayacağımız zaman da nasıl imha edilir" sorularına izahat verip simülasyon yapmış olduk. Maskelerimizi, ön yüzüne dokunmadan iplerinden tutmak suretiyle çıkartıp, çevre kirliliğine neden olmayacak şekilde küçük bir poşete konulduktan ve ağzı bağlandıktan sonra çöpe atılması gerektiğini, ifade ettik. Böylece temizlik görevlilerini de korumuş olacağımızı, söyledik. 

Koronavirüs geçse de hepimiz yine bu çevrede yaşamaya devam edeceğiz!... Şen ve esen kalınız!

Op. Dr. Kayıhan ÇAĞLAR | Genel Cerrahi Uzmanı

Sosyal Medyada Paylaş