Sosyal Medya

Ayşe Hersli nihayet sesine kavuştu!

Ayşe Hersli nihayet sesine kavuştu!

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kayıhan Çağlar, 30 yıldır sesinde sıkıntı olan haşimoto tiroidi hastasını ameliyatla sağlığına kavuşturduklarını söyledi.

Eskişehir'de 30 yıldır ses kısıklığı ve konuşamama sıkıntıları çeken 52 yaşındaki Ayşe Hersli, 30 yıldır hastalıkla mücadele etti. Farklı alanlardaki doktorlara muayene oldu. Ama tedaviler Hersli'nin sesinin tedavisine mümkün olmadı.

SESİNE YENİDEN KAVUŞTU

Hersli, son 2 ayda ise sesini tamamen kaybetti. Bunun üzerine Eskişehir'deki özel bir hastaneye başvurdu. Yapılan incelemeler sonrasında haşimoto tiroidi hastalığı olduğu tespit edildi. Ardından başarılı bir ameliyat yapılan hasta Ayşe Hersli sesine yeniden kavuştu.

Konuyla ilgili konuşan hastane Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kayıhan Çağlar, hastanın 30 yıldır hastalıkla mücadele ettiğini ifade etti. Hastanın kendilerine ses kısıklığı ile geldiğini belirten Çağlar, "Hastamız bize yaklaşık iki ay öncesinde geldiğinde; ses kısıklığı, nefes darlığı, belli belirsiz boyun ağrısı şikayetleri vardı. Yaklaşık 30 senedir belli bölümlerce takip edilen tiroid bezi rahatsızlığı olduğunu söyledi. Biz de yaptığımız tetkiklerde haşimoto tiroidit dediğimiz bir durumu tetkik ettik. Tabi bunu anlamanın yollarından bir tanesi vücutta genetik geçişle bulunan otoantikorların aranması idi. Biz de buna baktırdık. Vücutta TPO antikor dediğimiz antikor, binin üzerinde ölçülemeyecek düzeyde yüksek idi. Dolayısıyla bu hastalığı aktif bir şekilde kendisi yaşamaktaydı. Ses kısıklığının bu Haşimoto Tiroidite bağlı tiroid bezindeki yaşanan harabiyet sürecinin siniri çekmek ya da siniri tutmak suretiyle mi ses kısıklığı gelişti, yoksa Kulak Burun Boğaz branşını ilgilendiren vokal kord dediğimiz ses tellerinde bir polip var da buna mı bağlı oluştu veyahutta mideden kaynaklanan bir reflü hali var da buna mı bağlı oldu; bunun araştırmasını yaptık. Araştırmalarımızda ele avuca sığan başka bir durum olduğunu tespit etmedik. Ardından ameliyata aldığımız hastamızı yeniden sağlığına kavuşturduk" dedi.

30 yılın ardından yeniden sesine kavuşan 52 yaşındaki Ayşe Hersli, 30 senedir sesinin olmadığını söyledi. Son 2 aydır sesinin hiç olmadığını dile getiren Hersli, "Ameliyat sonrasında gayet iyiyim. Daha önce kasıntım vardı. Konuşamıyordum sesimden. Boğazımda baskı vardı, sesim çıkmıyordu. Şu an çok rahatım. Nefes alabiliyorum çok rahat hissediyorum kendimi" dedi.

İHA

http://www.haberturk.com/saglik/haber/1265474-30-yildir-sesi-kisik-olan-hasimoto-tiroidi-hastasi-ayse-hersli-nihayet-sesine-kavustu

Sosyal Medyada Paylaş