Sosyal Medya

Deri Koruyucu Mastektomi Atölyesi'ne katılım sağladık.

Deri Koruyucu Mastektomi Atölyesi'ne katılım sağladık.

MAYMET (Marmara Anadolu Yakası Meme Eğitim Toplantıları), SENATÜRK ve Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi birlikteliğinde tertiplenen, meme kanserine sebep genetik mutasyonlarda koruyucu mastektomi (meme derisinin bırakılarak içinin boşaltılması ve dahi silikon protez yerleştirilerek tekrar doldurulması) işleminin 5N 1K'sının genel cerrahlar, patologlar, radyologlar, medikal onkologlar, radyasyon onkologları ve plastik cerrahların katılımıyla sağlanan multidisipliner bir yaklaşımla değerlendirildiği, tek ya da iki taraflı koruyucu mastektominin hangi durumlarda, ne şekilde ve nasıl uygulanacağının fikir alışverişinin yapıldığı Deri Koruyucu Mastektomi Atölyesi'ne katılım sağladık.

Bu konu, malûmunuz üzere Angelina Jolie'nin, kendisinde meme kanserine neden olan gen mutasyonlarının saptanması sonrasında iki taraflı koruyucu mastektomi yaptırtmasıyla beraber oldukça medyatik olmuştu.

1994-2000 döneminde Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki ihtisasım sırasında Başasistanım, günümüzde İstanbul Okan Üniversitesi TFH Genel Cerrahi ABD Öğretim Üyesi, Amerikan Hastanesi Konsültan Hekimi ve Meme Cerrahisi Derneği Başkanı olan Prof. Dr. Abut Kebudi'yle (http://www.abutkebudi.com/) günübirlik de olsa bir arada olmak keyifliydi.

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü biriminde akademisyen Prof. Dr. Hasan Karanlık, Deri Koruyucu Mastektomi Atölyesi'ne panelist olarak katıldı. Kardeşim Hasan'la karşılaşmamız, şahsıma büyük bir sürpriz oldu. Şişli Etfal Hastanesindeki kıdemliliğimin son dönemlerinde benim unuttuğum onun hatırlattığı; ihtisasındaki ilk ameliyatını kendisine benim yaptırttığımı söylemesi, vefasından hiç eksiltmediğinin göstergesiydi. Allah, yolunu da bahtını da açık eylesin...

"Deri Koruyucu Mastektomi Atölye"sine gün sonu itibarıyla toplu fotoğraf çekimi ve katılım belgesinin teslimi ile son verildi.