Sosyal Medya

Tiroit Hastalığının Farkına Varmak İçin Beş Neden!

Tiroit Hastalığının Farkına Varmak İçin Beş Neden!

Tiroid hastalığını fark etmek, yol açtığı; tiroid kanseri, bağışıklık, kısırlık, depresyon ve iyot eksikliği konularına dikkat çekmek anlamına gelmektedir.

Tiroid hastalıklarının önemi, başka bir takım hastalıklara neden olana kadar fark edilmiyor. Dünyada 1,6 milyar kişi tiroid hastalıkları riski altında yaşıyor. Sorunlar ortaya çıktığında pek çok organı ve sistemi etkilemiş oluyor. Tiroid kanseri, bağışıklık sistemi hastalıkları, kısırlık, depresyon ve iyot eksikliği, tiroid fonksiyon bozukluklarına eşlik edebilen önemli hastalıklardır.

“Tiroid Hastalığının Farkına Varmak İçin Beş Neden!” sloganı ile ‘Tiroid Kanseri Farkındalığı’na dikkat çekerek amaçladığımız konular; tiroid fonksiyon bozukluğunun eşlik ettiği tiroid kanseri, otoimmünite, infertilite, anksiyete/depresyon ve iyot eksikliğidir.

5 Tehlikeli Hastalığa Dikkat!

Tiroidin beraberindeki hastalıklar ortaya çıkana kadar fark edilmediğini, ortaya çıktığında da tüm vücudu etkilediğini vurgulayarak farkındalık sağlayacak 5 önemli hastalığın altını çizmek gerekir.
“Tedavi edilmeden kalan tiroid rahatsızlıkları; kısırlık, duygudurum bozuklukları ve unutkanlığın yanı sıra kalp ve damar hastalıkları ve kemik erimesi gibi ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

Dikkat çekilmek istenen 5 hastalıktan birincisi tiroid kanseri… ‘Tiroid Boyun Kontrolü’ olarak adlandırılan kendi kendine muayene, nodüllerin erken tespitinde yardımcı olabilir. Neyse ki istatistikler, 10 nodülden sadece 1’inin kanser hücreleri barındırdığını gösteriyor. Tiroid kanseri, erken tespit edilmesi halinde, mükemmel bir iyileşme hızına sahiptir.

Tiroid bezinin kendisi anormal bağışıklık sisteminin hedefi olabilir ve Hashimoto tiroiditi veya Graves hastalığı gibi rahatsızlıklara yol açar. Her iki rahatsızlığın tedavisi de, ömür boyu ilaç kullanımı gerektirmektedir. 

Tiroid fonksiyon bozukluğu sıklıkla kısırlığın gözden kaçan nedenidir. Eğer aile kurmayı planlayan kadınlar tiroid bezlerindeki bozukluğu fark etmezlerse; düşük, erken doğum ve çocuklarının gelişiminde ciddi problemler gibi risklerle karşı karşıya kalmaktadırlar.

Hipotiroid bireylerin depresyon ve kognitif bozukluk gösterme eğilimleri olurken, hipertiroidizm daha çok anksiyete ve depresyon ile ilişkilidir.

Son olarak; hayatın her evresinde iyot, tiroid bezinin yeterli çalışabilmesi için kritik bir elementtir. Özellikle gebelik döneminde ve yeni doğan gelişiminde tiroid hormonu önemli bir rol oynar. Bir hekim tarafından gerçekleştirilecek muayene, iyot takviyesinin gerekli olup olmadığının ortaya çıkarılmasının en uygun yoludur.


Sosyal Medyada Paylaş