Sosyal Medya

Haşimoto Tiroiditli Hastanın Ses Kısıklığı ve Nefes Darlığı Ameliyat ile Düzeltildi

Haşimoto Tiroiditli Hastanın Ses Kısıklığı ve Nefes Darlığı Ameliyat ile Düzeltildi

52 yaşındaki Ayşe Hersli, 30 seneden beridir çektiği ses kısıklığı, nefes darlığı ve boyun ağrısı şikayetlerinin son 2 aydır artması sebebi ile tarafımıza başvurdu. Öncelikle hastaya Haşimoto Tiroidit tanısı konuldu. Haşimoto Tiroidit hastalarında bası bulguları dediğimiz; nefes darlığı, ses kısıklığı ve yutkunma güçlüğü şikayetlerinin başka bir nedene bağlanamadığı hallerde nadiren de olsa ameliyat endikasyonu olduğunu hatırlayalım. 

***Bu hastamızda da, ayırıcı tanı amaçlı yapılan KBB, Gastroenteroloji ve Göğüs Hastalıkları değerlendirmelerinde mevcut ses kısıklığı ve nefes darlığı başkaca bir nedene bağlanmadı. Bu yüzden tiroidite bağlı gelişen ses sinirindeki basıyı ortadan kaldırmak amaçlı iki taraflı total tiroidektomi (tiroit bezinin tamamı ile çıkarılması) ameliyatı planlandı. 

***Ameliyat öncesi şikayete konu ses kısıklığının kamera çekimi ile ses kaydı yapıldı. Yaklaşık 2,5-3 saat süren ameliyat sonrası 12. saatte hasta halen yatmakta iken ses kalitesindeki olumlu gelişme tekraren kamera kaydına alındı.***Hastanın hem ses kısıklığındaki hem de nefes darlığındaki radikal düzelme, şahsımızı da hasta ve yakınlarını da ziyadesi ile memnun etmiştir. 

Son söz: Neşter bizden, şifa Allah'tan. Geçmiş olsun.

Sosyal Medyada Paylaş