Sosyal Medya

Bir Paget Hastalığı Vakası...

Bir Paget Hastalığı Vakası...

Annede meme kanseri hikayesi mevcut. 52 yaşındaki kadın hastamızın sağ meme başındaki kabuklanma ve düzleşme sonrasında takriben 10 günlük bölgesel egzema tedavisi sonrasında şifa sağlanamadı.Bunun üzerine tanı amaçlı insizyonel (kısmi) biyopsi yapıldı (15.10.2019). Neticesi Paget hastalığı olarak raporlandı. Paget hastalığı, meme başının nadir görülen kanseridir.

İşlem öncesindeki muayene, meme ultrasonografisi ve mamografide meme kanserinden şüphelendiren bir kitle ve bulgu yoktu. Paget hastalığında, tanı anında %92-100 altta yatan meme kanseri bulunur, bilgisinden dolayı meme MR’de başkaca bir odakta  meme kanseri saptanmadı. Böylece meme başı-areola kompleksinin çıkarılıp santral lumpektomi (memenin etkilen bölgesinin çıkarılacağı) ve koltuk altı lenf düğümü örneklemesinden ibaret meme koruyucu cerrahi mümkün iken; annede her iki memede kanser varlığından dolayı hasta, memenin tamamıyla alınacağı  ve sağ koltuk altının lenf düğümlerinden tamamen temizleneceği ameliyat tercihinde bulundu.

01.11.2019 tarihi itibarıyla işlem gerçekleştirildi; patoloji sonucu beklenmektedir.

Paget hastalığı hk. daha fazla bilgi edinmek isterseniz paylaştığım bağlantıyı "http://kayihancaglar.com/memenin-paget-hastaligi-nedir" işaretleyebilirsiniz. Şen ve esen kalınız.Sosyal Medyada Paylaş