Sosyal Medya

İyotlu Tuz ile İYH Önlenebilir, Ancak Tedavi Edilemez

İyotlu Tuz ile İYH Önlenebilir, Ancak Tedavi Edilemez

İyotlu Tuz ile İYH Önlenebilir, Ancak Tedavi Edilemez

1-7 Haziran “İyot Yetersizliği Hastalıklarının (İYH) Önlenmesi” farkındalık geliştirme haftasıdır. Besinlerle iyodun yetersiz alımı sonucu gelişen iyot yetersizliği hastalıkları tüm dünyada önemli ve en yaygın bir halk sağlığı sorunudur. İyot eksikliğinin ortadan kaldırılmasında UNICEF, ICCIDD ve DSÖ ülkelere ulusal düzeyde sofra tuzlarının iyotlanması programını önermektedir. Türkiye'de iyot yetersizliği hastalıklarının önlenmesi ve tuzun iyotlanması programı 1994 yılında başlatılmış, iyotlu sofra tuzu üretimi 1998 yılında zorunlu hale getirilmiştir.

İyot, vücudumuz tarafından üretilmeyen, ancak besinler yoluyla temin edilebilen kimyasal bir elementtir ve tiroit hormonu yapımı için gereklidir. İyot ihtiyacı yeterli düzeyde karşılanmadığında, tiroit hormonlarının seviyesi düşer ve bir dizi sağlık sorunu ortaya çıkar. İyot yetersizliği, dünyada önlenebilir zeka geriliği ve beyin hasarının en önemli nedenidir ki özellikle gebelikte ve bebeklik döneminde yetersiz iyot alımı, bu gibi ciddi sorunlara yol açabilir. İyot eksikliği yetişkinlerde ise guatr, yani tiroit bezi büyümesine neden olmaktadır.

İyot başlıca toprakta bulunan bir eser elementtir. Yağmurlarla ırmaklara, oradan da göllere ve denizlere taşınır, tekrar buharlaşma yoluyla topraklara döner. Her yıl denizlerden 400 bin ton iyodun buharlaştığı hesaplanmıştır. İyot içilen sulardan ve yenilen gıdalardan alınır. Genel olarak, çoğu yiyeceğin iyot konsantrasyonu düşüktür. En iyi iyot kaynağı yiyecekler deniz ürünleridir. Et, süt, yumurta, tahıllar ve diğer gıdalarda da bulunmaktadır. İyot yetersizliği hastalıklarının önlenmesinde en etkin ve en yaygın kullanılan yol iyotlu sofra tuzdur. Sofra tuzlarında bulunan iyot; rafta uzun süre beklediğinde, gün ışığında, fazla nemde ve yüksek sıcaklıkta azalmaktadır. Bu nedenle iyotlu tuz; koyu renkli ve kapaklı bir kapta veya dolap içinde ışık almayıp güneş görmeyecek, ayrıca nemli olmayacak şekilde saklanmalıdır. Pişme ile de iyotlanmış tuzun iyot içeriği azalabileceği için tuz, yemek ateşten indirilirken veya pişirildikten sonra tuz eklenmelidir.

İyot eksikliği olan bölgelerde, özellikle gebe ya da emziren kadınlara iyotlu tablet takviyeleri kullanmaları önerilmektedir.

Unutmayalım; iyotlu tuz ile İYH önlenebilir, ancak tedavi edilemez!

Sosyal Medyada Paylaş